معرفی کتاب

    pic.php?u=9942cNalC&i=74339در سالهای اخیرخوشبختانه تالیف وترجمه کتب در زمینه های مختلف توانبخشی هم به صورت تخصصی وهم عمومی در کشورمان وضعیت مطلوبتری به خود گرفته که برخی از این کتب برای بسیاری از افراد ناشناخته است ،از جمله کتاب امدادبه کودکان نابینا که برای گروههای مختلفی که با عزیزان نابینا ارتباط دارند مناسب است، برای اشنایی بیشتر بااین کتاب توضیحاتی از متن کتاب در زیر امده است.ضمنا"در این كتاب برخي سازمان ها و انجمن ها و سايت هايي كه مي توانند اطلاعات مفيدي راجع به نابينايي و کودکان ارائه دهند معرفي شده است .
" اين كتاب در مرحله ي نخست براي والدين و مراقبين كودكاني كه قادر به ديدن نيستند نگاشته شده است اما رفع نيازهاي اين كودكان فقط وظيفه آنان نيست ، با تبديل نابينايي به يك مسئله اجتماعي مي توان بار فوق العاده اي را كه بر دوش والدين كودكان ناببنا سنگيني مي كند كاهش داد ،علل نابينايي را از ميان برداشت و به آنان كمك كرده تا به صورت اعضاي فعال جامعه در آيند . هنگامي كه كودك شما در كارهاي جامعه مشاركت كند جامعه به كودكتان كمك مي كند ،هنگامي كه جامعه شما در مشكلات كودك تان مداخله مي كند كودك به جامعه كمك مي كند . كودكان در پنج سال اول زندگي بيشتر و سريعتر از هر وقت ديگر رشد مي كنند كودكاني كه قادر به ديدن هستند مي توانند ضمن تعامل با مردم و چيزهايي كه مي بينند گشت و گذار كردن ،ارتباط گرفتن . و درك جهان را به طور طبيعي بياموزند كودكان نابينا براي ياد گرفتن و طرز به كارگيري ساير حواس خويش –شنوايي ، بساواي ، بويايي و چشايي به منظور كشف ياد گيري و تعامل با جهان به كمك اضافي نياز دارند .

فعاليتهاي ساده مورد بحث در اين كتاب مي تواند به والدين ، مراقبين ، معلمين ، بهداشت كاران ، كاركنان توانبخشي و ساير ين درياري دادن كودك دچار مشكلات بينايي به منظور رشد ساير توانايي هايش كمك كند ، آنان مي توانند از اطلاعات موجود در اين كتاب براي تحقق درك خويش از بسياري مباحث استفاده كنند از جمله :
• تعيين ميزان بينايي كودك .
 • پيشگيري از نابينايي .
• گشت وگذار فارغ از خطر .
 • وارد كردن فعاليتهاي يادگيري در كار روزانه .
 • حمايت از والدين كودكان نابينا .
• آموزش فعاليت هايي معمول مانند خوردن . پوشيدن و پاكيزه نگهداشتن"


مشخصات کتاب:امداد به كودكان نابينا : پشتيباني خانواده و جامعه از كودكان دچار مشكلات بينايي ،تالیف سندي يمين ، نابينا جيكوب ،ترجمه رحيم رضا وندي –تهران ، انتشارات مازيار . 1383

/ 0 نظر / 6 بازدید