مبتكرين جوان وتوانبخشي<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

چند سالي است كه دانش اموزان شركت كننده در جشنواره هاي مختلف وبه خصوص جشنواره خوارزمي در زمينه اختراعات مربوط به وسايل و تجهيزات توانبخشي تلاشهاي خوبي داشته اند و هر ساله علاقمندان به اين موضوع بيشتر مي شوند وشاهد هستيم تعدادي ازمخترعين جوان كه صاحب رتبه و مقام در جشنواره هاشده ا ند وسايل مربوط به معلولين را طراحي وساخته اند . از جمله طرحهايي كه در چند سال گذشته روي ان كار شده است مي توان از چراغهاي راهنمايي هشدار دهنده ، لوح و قلم ، عصا ، كفش مخصوص نابينايان ، انواع صندلي هاي چرخدار با قابليتهاي متفاوت ،وسايل هشدار دهنده ناشنوايان ، و... را نام برد ولي نكته قابل تامل اين است كه با وجود علاقمندي زياد اين دانش اموزان مستعد و پر انرژي به دلايل زير نتايحي كه بايد حاصل شود ميسر نمي شود از جمله :

·        مشاورين اوليه طرح ها خيلي با مسائل توانبخشي و معلولين اشنا نيستند واين موضوع باعث مي شود كه دانش اموزطرح را مي نويسد وگاهي اوقات بخشي از كار را نيز انجام مي دهد ووقتي به بهزيستي ويا مشاورين مطلع به امور توانبخشي مراجعه مي كند به يك سري نقايص اساسي بر مي خورد .

·        كليه نكاتي كه در ارتباط با تجهيزات و وسايل كمكي معلولين بايد مد نظر قرار گيرد مثل راحتي استفاده از وسيله ، ارزان و با كيفيت ، زيبايي، سبك بودن ، ساده بودن ، خدمات پس از فروش ، موقعيت هاي اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي ، و حتي جغرافيايي ، عدم وجود مورد مشابه در كشور ، تا حد امكان مخفي و مستتر بودن وسيله هايي كه بايد بر روي بدن نصب گردد، قابليت توليد انبوه ، ايمني، و... مورد توجه قرار نمي گيرد و يا ابعاد پوششي ان جامع نمي باشد .

·        اكثر دانش اموزان از عدم حمايت دستگاهها و سازمان ها شكايت دارند و لازم است در اين زمينه علاوه بر پيش بيني اعتبارات مكفي حمايت هاي جانبي نيز صورت گيرد و اگراز بين دهها طرح يك طرح هم كاملا" جواب دهد به مرور مي شود مشكلات پيش روي معلولين را در اين بخش مرتفع نمود.

·        كميته هاي مشتركي در اين زمينه با همكاري سازمان ها ي  مرتبط  و نماينده معلولين شكل گيرد تا در تمام مراحل حتي قبل از اعلام فراخوان هدايت دانش اموزان را به عهده گيرد واگر هم چنين هماهنگيهايي صورت مي گيرد اثرات ان مشهود نمي باشد وبايد به شناسايي علل ان پرداخت .

·        بايستي بارها فرصت اشتباه به انها داده شود وتوقع نتايج زود هنگام با توجه به روحيات خاصي كه اقتضاي چنين سنيني است مي تواند اثرات مخربي داشته باشد .و هدايت ناصحيح نيز ميتواند براي هميشه يك مبتكر مستعد را از چنين صحنه هايي دور كند .

·        بايد شرايطي فراهم شود تا دانش اموزان از نزديك مشكلات معلولين را حس كنند .

·        حمايت هاي بعد از اختراع نيز نبايد ناديده گرفته شود

·        ساختار اجرايي جشنواره خوارزمي در كشور واستان ها قانونمند تر شود .

·        صرفا" به تكميل و ثبت اختراع بسنده نشود بلكه برنامه ريزي لازم به عمل ايد تا همه معلولين كشور ازان بهره ببرند و مواردي را داشتيم كه با وجود منحصر بفرد بودن اختراع اطلاع رساني كافي به عمل نيامد .         

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
دکتر محمد کمالی

سلام. تبريک عرض مي کنم. کار بسيار خوبی است که اين وبلاگ را راه اندازی کرده ايد. با توجه به دانش و تجربه خوبی که در هر دو زمينه توانبخشی و مديريت داريد مطمئن هستم کمک بزرگی به توسعه آن در جامعه خواهيد نمود.