چگونگی برقراری ارتباط با ناشنوا

چند وقتی است که وبلاگ کانون ناشنوایان استان مازندران راه اندازی شده است ودر همین جا ارزوی توفیق روز افزون را برای همه این عزیزان داریم.این کانون از تشکلهای فعال کشور است که در سالهای گذشته در اکثر شهرهای استان شعبه ای تاسیس نموده ودر پی گیری مسائل ناشنوایان تلاشهای ارزنده ای داشته اند وبه ویژه در بخش ورزش ناشنوایان ودر سطح ملی وحرفه ای کارهای بزرگی انجام داده اند.مطلبی تحت عنوان چگونه با ناشنوایان ارتباط برقرار کنیم از این وبلاگ در زیر امده یقینامطالعه ان"مفید خواهد بود،ضمنا"ادرس نیز در ستون لینک دوستان قرار داده شده است.
پيش از صحبت كردن با افراد ناشنوا، توجه آنان را به خود جلب كنيد تا هيچ نكته‌ای را از صحبتهای شما از دست ندهند.
- اطمينان حاصل كنيد تا به هنگام صحبت چهره شما را ببينند و در هنگام صحبت كردن نور كافی به چهره شما بتابد. جلوی پنجره و پشت به نور نايستيد، زيرا نور اطراف باعث می‌شود چهره شما تاريكتر به نظر آمده و ديدن چهره‌تان برای افراد ناشنوا مشكل شود.
- به هنگام صحبت كردن با تكان دادن دستهايتان يا نگه داشتن فنجان نوشيدنی جلوی لبها، سيگار كشيدن يا جويدن آدامس، دهان و لبهای خود را پنهان نكنيد.
- به هنگام صحبت كردن سر خود را راست و مستقيم نگاه داريد و به مخاطب ناشنوا نگاه كنيد.
- شمرده و واضح صحبت كنيد اما فرياد نزنيد، زمانی كه در جمعی صحبت می‌كنيد صحبت را برای هر دو طرف كناری خود تكرار كنيد تا وجود ديگر افراد را در جمع يادآور شويد. سعی كنيد هم زمان با فرد ديگری غير از مخاطب ناشنوا صحبت نكنيد، زيرا لبخوانی همزمان دو فرد غيرممكن است.
- سعی كنيد از راه دور يا اتاقی ديگر با فرد ناشنوا صحبت نكنيد.
- پيش از صحبتهای مخاطب ناشنوای خود، شروع به صحبت نكنيد.
- در حركت لبهای خود اغراق نكنيد، زيرا اين عمل لبخواني را مشكل تر می‌سازد.
- استفاده از ژستها و اشارات به شما کمک می‌كند تا معانی مورد نظر را راحت تر منتقل كنيد
. - فرد ناشنوا را تنها رها نكنيد، به آنها بگوييد در چه مواردی صحبت می‌كنيد تا شانس بيشتری برای فهميدن صحبتهای شما داشته باشند، در صورت لزوم صحبتهای خود را بر ايشان تكرار كنيد.
- فقط يك كلمه را تكرار نكنيد، كل جمله را برای او بگوييد.
- صبر داشته باشيد لبخوانی امر مشكلی است، مشكل آنان را درك كنيد.
- هيچ وقت نگوييد (هيچی!)، (چيزی نبود)، افراد ناشنوا معمولا در ارتباطات دچار مشكل‌اند و از گفتگوی جمعی كنار گذاشته می‌شوند. اما تمايل دارند از موضوع صحبت آگاه شوند
. - در حاشيه بودن در يك گفتگوی جمعی، احساس تنهايی غريبی را به دنبال دارد، لطفا هرگز افراد ناشنوا را در حاشيه قرار ندهيد
/ 1 نظر / 34 بازدید
سمانه ميرحيدری

با عرض سلام و خسته نباشيد: من دانشجوی کامپيوترم از اينکه وبلاگت تشکر ميکنم . ما متوانيم از اين تمام ناشنوايان و معلولين و عقب ماندگی ذهنی و نابينايان را ارتباط بر قرار کنيم و کمک راهنمايی می کنيم و ما همه کانونيم و می پيوستيم........